• Prodej

Nový byt, 5+kk, v barokním zámku? 10 min od centra Prahy? Ano, je to možné!

Představujeme vám podkrovní mezonet o celkové podlahové ploše 120 metrů čtverečních s dispozicí 5+kk s vlastním parkováním, prostorným sklepem a zázemím uzavřeného nádvoří.

Mezonetový byt má nejmodernější vybavení a přitom stále dýchá historickou atmosférou, kterou podtrhují všudypřítomné dřevěné prvky – podlahy, schody nebo krovy. Najdete zde předsíň s komorou a praktickou toaletou a koupelnu s vanou. Obývací pokoj s plně zařízenou kuchyňskou linkou ve světlých barvách v kombinaci se dřevem, který má komfortních 32 metrů čtverečních. Dále dva pokoje, které můžete zařídit jako ložnice nebo pracovnu a pokoj pro hosty. V podkrovním patře jsou pak další dvě ložnice a druhá koupelna, pro maximální pohodlí všech členů domácnosti. Byt je klimatizovaný, takže se můžete těšit na celoroční tepelný komfort. K dispozici budete mít samozřejmě i internet a kabelovou televizi.

Jinonický dvůr má mimořádné kouzlo i skvělou polohu. Získáte výhled na rybník, 5 min. od domu na vás čeká golfové hřiště, v dosahu je ale i veškeré zázemí jako obchodní centrum Nové Butovice, německá škola nebo stanice metra B – Nové Butovice. A to hlavní je, že do centra Prahy to máte pouhých 10 minut!

A modern attic maisonette for a comfortable family living in Prague. Unique atmosphere of a baroque chateau with a pond and an exclusive courtyard. Altogether with a private parking area and a golf course right behind the property, all while being just 10 minutes away from Prague center.
Let us present you this 4 bedrooms apartment of 120 square meters, with a private parking, spacious cellar, and the amenities of a closed courtyard.
The apartment is equipped with the latest modern features without losing its historical charm, empowered by omnipresent wooden elements ? floors, stairs, and beams. You will be welcomed by an entrance hall with a convenient restroom and a lavatory with a bath. The living room, boasting a generous size of 32 square meters, features a fully furnished kitchenette in light colors combined with wood accents. Then, you can enter one of the two rooms on this level, which can serve as either a bedroom, an office, or a guest room.
The upper floor provides you with two additional bedrooms and a second bathroom for maximum comfort for all household members. The apartment is air-conditioned, ensuring pleasant temperatures throughout all seasons. An internet connection and cable TV are, of course, available.
The Jinonický dvůr has a unique genius loci and location. With its picturesque pond and a golf course just 5 minutes from home, as well as easy access to essential amenities such as the Nové Butovice mall, a German school, and the B-line subway station Nové Butovice, it offers a convenient lifestyle. And, most importantly, you can reach the center of Prague in just 10 minutes. Please, do not hesitate to contact me, to present you this unique apartment!

14.990.000,- Kč
+parkovací stání 520.000,- a sklep 380.000,-